Cumhuriyete Giden Yol (Yakın Tarihimiz, #3) Abdurrahman Dilipak

ISBN: 9789754731088

Published: January 1989

Paperback

336 pages


Description

Cumhuriyete Giden Yol (Yakın Tarihimiz, #3)  by  Abdurrahman Dilipak

Cumhuriyete Giden Yol (Yakın Tarihimiz, #3) by Abdurrahman Dilipak
January 1989 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 336 pages | ISBN: 9789754731088 | 6.44 Mb

Türkiyede Cumhuriyet nasıl kuruldu? Saltanattan Cumhuriyete uzayan uzun yolculuğu, adım adım izlemeye çalıştık. Mustafa Kemalin, Samsuna çıkmadan önceki hayatı ve Onu Samsun yolculuğuna hazırlayan şartlar, Erzurum ve Sivas Kongreleri, AmasyaMoreTürkiyede Cumhuriyet nasıl kuruldu? Saltanattan Cumhuriyete uzayan uzun yolculuğu, adım adım izlemeye çalıştık.

Mustafa Kemalin, Samsuna çıkmadan önceki hayatı ve Onu Samsun yolculuğuna hazırlayan şartlar, Erzurum ve Sivas Kongreleri, Amasya tamimi, Ankaraya geliş, İstanbulla ilişkiler, Enver Paşa Sorunu, Kâzım Karabekir faktörü, İç İsyanlar, Kurtuluş Savaşı, Sovyetlerle, Amerika ve İngiltere ile ilişkiler ve Cumhuriyetin ilanı... Hilafet tartışmaları. Mondrosla başlayıp, Sevrle sonuçlanan bir yıkımın, Mudanya ile Lozanla noktalanan bir kuruluşun hikâyesi...Yakın tarihimiz ile ilgili çalışmalarımızın 3.sünde 1919dan 1923e Cumhuriyetin inşası dönemini sorgulamaya çalıştık.Tarih gerçeğini, resmi yazıcıların ütopyaları ve ön yargılardan arındırılmış olarak tarih şuuru uyandırmak istiyoruz.

İyi bir tarih okuru bilir ki, kurtuluş reçetemiz ne padişahın altın sırmalı ipek kaftanının ihtişamında gizlidir. Ne ulu önderin mavi gözlerinden yayılan ışıklarda!Tarih, övgü ve yergiden ibaret değildir. Dün dünde kaldı. Onların yaptıkları onlara, bizim yaptıklarımız bize..Dünün bilgi birikimine, belgelere, tecrübelerine ihtiyacımız var.

Bugün bu topraklarda, özgür, mutlu, barış içinde bir arada yaşamak istiyorsak, dünün gerçeğine, geleceğin umuduna, bugünün sorumluluk bilincine muhtacız.Herkes yaşadığı her anın, yaptıklarının ve söylediklerinin, yapıp söylemesi gerekirken, yapıp söylemediklerinin hesabını verecektir.Bu kitap bu yönde bir sorumluluk bilinci uyanmasına katkı sağlayabilirse ne mutlu bize!Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Cumhuriyete Giden Yol (Yakın Tarihimiz, #3)":


keyboardmilitia.com

©2013-2015 | DMCA | Contact us